Dobre
Inwestowanie.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY - umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą!

Polityka ochrony danych akceptuję

Wealth Solutions - lokaty strukturyzowane

Jak jest najczęściej skonstruowana lokata strukturyzowana
Wealth Solutions - Lokaty strukturyzowane

Lokata strukturyzowana to forma lokaty kapitału powstająca w wyniku złożenia dwóch instrumentów finansowych: opcji oraz obligacji zerokuponowej. Opcja pozwala inwestorowi osiągać zysk w wyniku realizacji określonego scenariusza w przyszłości (np. wzrostu indeksu giełdowego). Obligacja zapewnia zwrot części lub całości zainwestowanego kapitału w momencie zakończenia inwestycji, gdyby okazało się że scenariusz "obstawiany" w ramach opcji nie został zrealizowany.
Zasadę działania lokaty strukturyzowanej przedstawia poniższy przykład.

Załóżmy, że inwestor ma 100 zł, które chce ulokować na 4 lata. Zależy mu, by po zakończeniu inwestycji miał gwarancję zwrotu 100 proc. zainwestowanego kapitału, ale jednocześnie zachował szansę na przyzwoity zysk. Załóżmy, że inwestorowi zależy na inwestycji uzależnionej od zachowania określonego indeksu giełdowego.

Schemat lokaty strukturyzowanej

Chcąc zaspokoić wymagania inwestora musimy zainwestować w obligacje około 78 ze 100 zł składki. Za resztę możemy kupić opcję. Załóżmy, że jej cena w momencie startu inwestycji wyniesie 16 zł - za taką kwotę kupimy sobie prawo kupna indeksu po jego obecnej cenie za 4 lata. W efekcie, zarobimy tyle, ile wzrósł indeks.

Trzecim - poza obligacjami i opcjami - elementem lokaty strukturyzowanej jest prowizja instytucji finansowej oraz ubezpieczyciela. W tej przykładowej czteroletniej lokacie suma prowizji wynosi 6 zł.

Tak podzielona składka pracuje na zysk inwestora. 78 zł zostało wydane na obligację, która zostanie po 4 latach wykupiona po cenie 100 zł - w efekcie inwestor ma gwarancję zwrotu kapitału. Jeśli w tym okresie indeks wzrósłby o 70%, to dzięki opcji inwestor zyskałby dodatkowe 70 zł, czyli jego zysk wyniósłby 70%.

W przykładzie założyliśmy, że cena opcji wynosi 16 zł i tyle wydaliśmy na opcję uzyskując tym samym wskaźnik udziału w zysku na poziomie 100%. Gdyby cena opcji wynosiła 8zł, a mielibyśmy na jej zakup 16 zł, wtedy kupilibyśmy "dwie" opcje uzyskując wskaźnik partycypacji w wysokości 200%. W takim przypadku gdyby indeks wzrósł o 70% zysk inwestora wyniósłby 140%.

Sprawdź aktualną ofertę lokat strukturyzowanych Wealth Solutions.

Materiał przygotowany na podstawie informacji pozyskanych od firmy Wealth Solutions, która w ostatnim czasie oferowała następujace lokaty strukturyzowane:"
AKTUALNE:

ZAMKNIĘTE:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007- M. Mierzejewski | Strona główna |