Dobre
Inwestowanie.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY - umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą!

Polityka ochrony danych akceptuję

Fundusz AEGON Bessa

kliknij aby powiększyć

Lokując swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych narażasz się zawsze na możliwość przejściowego spadku Twojego kapitału. W dłuższym okresie nagrodą za podjęcie tego ryzyka jest znacznie większy zysk w stosunku do np. lokat bankowych. Przewidując przejściowe spadki na rynku funduszy lokujących w akcje, jedno z Towarzystw Ubezpieczeniowych stworzyło fundusz o nazwie AEGON Bessa zarabiający przy spadkach wartości większości akcji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest to dość wyrafinowana konstrukcja wykorzystująca m.in. tzw. opcje na WIG20 czyli jeden z instrumentów pochodnych notowanych na giełdzie.

Najłatwiej zobaczysz to na wykresie w okresie od 05.11.2007r. do 04.02.2008r. Pokazałem na nim, zmiany cen akcji wszystkich spółek giełdowych. Reprezentuje je indeks WIG - podobnie zachowywała się większość funduszy akcji polskich. Porównałem je ze zmianą wartości jednostki funduszu AEGON Bessa. Jak widzisz czerwona linia gwałtownie opada (WIG) osiągając na końcu wartość -20% , natomiast niebieska (AEGON Bessa) wznosi się do +3%. Zamieniając procenty na złotówki zauważ, że gdybyś był pechowym inwestorem, który wpłacił do jednego z typowych funduszy akcji 100 000 zł np. 05.11.2007r r., po 3 miesiącach miałbyś na swoim koncie tylko ok. 80 000 zł (przejściowo nawet mniej!). Gdybyś natomiast ulokował je w funduszu AEGON Bessa stan Twojego konta wzrósłby do 103 000 zł!

Zastanawiasz sie pewnie skąd się wzięła nazwa Bessa. Bessa to trwająca długo tendencja spadkowa na rynku inwestycyjnym. Najczęściej mamy na myśli spadek cen akcji spółek związanych z Giełdę Papierów Wartościowych. Przeciwieństwem jest hossa czyli trwająca długo tendencja wzrostowa.

Przy inwestowaniu bezpośrednio na giełdzie emocje czy jednostronna ocena wynikająca z nawyków myślowych są powodem często wielu dużych strat. Możesz ich uniknąć przenosząc oszczędności do takiego funduszu w okresie bessy czy długotrwałej korekty. Pozwali Ci to podwyższyć rentowność inwestycji. AEGON Bessa to fundusz dla realistów i osób z pewnym doświadczeniem. Zawsze trzeba kontrolować zmianę trendu i w odpowiednim momencie (z nadejściem hossy) przetransferować jego jednostki do innych funduszy. Doskonale do tego nadaje sie system unit-linked.

Maciej Mierzejewski, 2008-02-13

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007- M. Mierzejewski | Strona główna |