Dobre
Inwestowanie.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY - umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą!

Polityka ochrony danych akceptuję

Dochodowy podatek Belki

2007-05-10
Wpływy z podatku od zysków kapitałowych za 2006 rok zdaniem ekonomistów przerosły wszelkie oczekiwania - donosi "Rzeczpospolita". Zamiast planowanego 1 miliarda do kasy państwa wpłynęły ponad 3 miliardy złotych więcej. Dobry wynik przekreśla raczej plany zniesienia tej daniny, budżet bowiem nie pozbawi się chętnie tak znacznych dochodów. Ministerstwo Finansów przy planowaniu budżetu założyło, że z tak zwanego podatku Belki wpłynie do kasy państwa niewiele ponad miliard złotych. Ze wstępnych szacunków wynika jednak, że wpływy przekroczyły już 4 mld zł.
- Tak niespotykany wzrost podatkowych dochodów z tytułu zysków na giełdzie wynika z boomu, z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku - wyjaśnia Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
W zeszłym roku coraz więcej ludzi zaczęło inwestować w akcje - część samodzielnie, a część, kupując jednostki uczestnictwa w TFI. W ciągu całego 2006 roku ich aktywa zwiększyły się z 62 do blisko 100 mld zł. Jeszcze na początku stycznia 2006 roku liczba rachunków maklerskich w Polsce wynosiła 856,4 tys. Obecnie przekracza 925,5 tys.
Ministerstwo Finansów nie ogłosiło oficjalnie, ile pieniędzy wpłynęło do kasy państwa w kwietniu, kiedy inwestorzy giełdowi płacą 19-procentowy podatek od zysków osiągniętych na rynku kapitałowym. Jednak opierając się na wstępnych danych, wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapewniła, że deficyt budżetowy w całym 2007 roku może być nawet o 20 proc. niższy od planowanego. Zgodnie z planami ma wynieść 30 mld zł, jeśli więc prognoza Gilowskiej się sprawdzi, stopnieje on do 24 mld zł.
Bardzo wysokie dochody z podatku od zysków kapitałowych oddalają, jeśli nawet nie przekreślają, pomysły jego likwidacji. Wszelkie zapowiedzi dotyczące likwidacji tej daniny przestają być raczej aktualne, bowiem tak znaczne dochody staną się wygodnym argumentem w ustach polityków za utrzymaniem tego podatku.
Kilka miesięcy temu obietnicę likwidacji podatku odzysków kapitałowych złożyła wicepremier Zyta Gilowska.
Grzegorz Gacki
za polska.pl

link do artykułu źródłowego

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007- M. Mierzejewski | Strona główna |